Danışma Hattı : 0541 577 70 70

Aort Damarı Genişlemesi

Aort, tüm insan vücuduna temiz kanın dengeli dağılımını sağlayan en önemli ana dağıtım damarıdır. Özellikle 50 yaş üzerinde, sigara içen ve  yüksek tansiyonu da olan hastalarımızda  çok sıklıkla bu Aort damarının karın bölgesinde normal boyutlarının çok ilerisinde genişleme tespit ediliyor. Bu damarın karın seviyesinde çapı 4 santimetreyi geçince, her yarım santim çap artışı, damarın patlama riskini daha da artırıyor.

EVAR (Endovasküler Aort Ameliyatı)

Aort Genişlemesi hastalığında en modern tedavi yöntemi;  özel bazı kateterler ile damarın içine girilip, anevrizmanın olduğu damar bölümüne içerden suni damarın yerleştirilmesidir. Endovasküler (EVAR), kapalı yada stent greft onarımı olarak bilinen bu yöntemde bir kateter (ince plastik boru) üzerine yerleştirilmiş olan yapay damarın kasıktan atardamar içine oradan da karındaki aortanın hastalıklı bölümüne ilerletip, yapay damarın o bölüme yerleştirilir. Anevrizmanın olduğu yere getirilen suni damar şişirilir ve dikiş yerine içerden destek sağlayan stentler ile damara tutturulur. Bu sayede anevrizma kasıktaki kesiden başka bir kesi yapmadan içerden tedavi edilebilmektedir. İçerisinde kanı taşıyan yapay damarın olduğu anevrizma zamanla sönmekte ve tedavi edilmiş olmaktadır. Bu yöntem röntgen altında özel ortamlarda yapılmaktadır.. Hastalar işlem sonrası hastanede bir iki gün yatıp taburcu edilirler. Endovasküler yada stent greft ile tedavi anevrizmalı hastaların ancak bir bölümü için uygundur. Bu uygulama genellikle Lokal veya spinal anestezi ile hastamız uyanıkken yapılabilmektedir.

Aort anevrizmaları ister göğüs, ister karın bölgesinde olsun “endovasküler stent greftler” (özel metal desteklerle yapılan yapay damarlar) ile göğüs ve karın boşluğu açılmadan tedavi edilebilir. Karın bölgesine EVAR göğüs bölgesinde TEVAR olarak adlandırılan bu yöntemlerde sadece her iki kasıkdan açılan küçük kesiler ile bu özel yapay damarlar kasık atardamarından, anevrizma olan bölgeye yollanır ve orada açılır. Böylece anevrizmatik ( balonlaşmış ) kısım devre dışı bırakılarak, yırtılma riski ortadan kaldırılır.

Bu modern teknikle hastalar genel anestezi almadan ameliyat edilebilmekte. Bununla bera ber, çok daha az ağrı hissetmekte daha çabuk iyileşip eve gönderilebilmektedir (3 günde), ayrıca bu yöntemde komplikasyon ve ölüm riski klasik ameliyatlardan daha düşüktür.

Endovasküler yolla anevrizmanın tedavisinin avantajları;

 • Kasıklar dışına ameliyat kesisi yapılmaz,
 • Lokal anestezi (sadece kasıklar uyuşturularak) yapılabilir,
 • Ameliyata göre işlem süresi çok daha kısadır,
 • Ameliyata göre kan kaybı çok daha azdır,
 • Ameliyata göre girişim sonrası ağrı ve rahatsızlık daha azdır.
 • Ameliyata göre hastanede yatış süresi daha kısadır ( genellikle 1 gün).
 • Ameliyata göre işlem sırasında ve sonrasında ölüm riski daha azdır.
 • Nadiren başarısız olursa açık ameliyat gereklidir.
 • Nadiren girişim sırasında anevrizma patlayabilir ve açık ameliyat gerekebilir.
 • Çok seyrek görülen; yerleştirilen yapay damar yerinden oynayabilir, parçaları ayrılabilir.
 • Yıllar sonra bile yapay damarın çevresinden kan sızıp, anevrizmayı doldurabilir (kaçak:endoleak)

Kapalı (Endovasküler) anevrizma tedavisi işlemi bir yada iki saat sürer. Ancak sorunlu durumlarda işlem 2-4 saat alabilir.

Genelde kapalı onarımda genel anestezi (narkoz) gerekmez. Çoğu kez kasıklardan yapılan iğne ile o bölgenin uyuşturulması işlem için yeterlidir.

İlk günler hafif kasık bölgesinde sancı hissedilebilir. Ancak 7-10 gün içinde ameliyat öncesi hale gelirsiniz.

Girişimden iki hafta sonrası doktorunuz sizi tekrar görür ve muayene eder. İşlemden bir ay sonrası için bilgisayarlı tomografi randevusu alınır. Daha sonra her altı ayda bir röntgen veya bilgisayarlı tomografi çekilerek uzun dönem kontrolleriniz yapılır.

Bu işlem özellikle standart ameliyatlardan daha  maliyetli olmasına rağmen SGK kurumu kapsamında bu tedaviyi merkezimizde yaptırabilirsiniz.

En Çok Okunan Haberler

Aort, tüm insan vücuduna temiz kanın den..
Karında aort damarı balonlaşmasında yapay damar ye..
Özellikle yüksek tansiyona sebep olan &o..
Karın içindeki ana atardamar genişlemelerin..