preloader

Beslenmeyi Bilmiyor Haplardan Medet Umuyoruz

 Beslenmeyi Bilmiyor Haplardan Medet Umuyoruz

Uzmanlara göre normal durumlarda insanlarda vitamin-mineral eksikliği olmuyor. Savaş, kıtlık gibi olağanüstü durumlar dışında… Ülkemizde ise besin destek ürünleri olarak satılan bu haplar “ben kullandım çok iyi geldi, sen de kullanmalısın” tavsiyeleri çoktan doktor kontrollerinin önüne geçti. Oysa kontrolsüz kullanılan bu tür ilaçlar ciddi sorunlara yol açabiliyor. Son yıllarda hemen herkes besin destek ürünleri, besin takviyeleri ile vitamin-mineral haplarını konuşuyor. Bu ilaçların kullanımı giderek artıyor; üstelik bir iki tane değil, günde beşin üzerinde ilaç alanlar var. Komşudan komşuya “Ben kullandım çok iyi geldi, mutlaka sen de kullanmalısın” tavsiyeleri doktor kontrollerinin önüne geçti. Ama bunun ne kadar sakıncalı olduğunu, yapılan araştırmalar ortaya çıkardı. Bu destek haplarının kontrolsüz kullanımı kişilerde ciddi rahatsızlıklar da meydana getirmeye başladı. Mesela A vitamini içeren hapların gereksiz ve fazla kullanımının karaciğer hastalıklarına, kalsiyum haplarının fazla kullanımının da prostat kanserine davetiye çıkardığını uzmanlar onaylıyor.

Ülkemizde vitamin ve destek ürünleri pazarı 200 milyon doları buluyor. En çok tüketilen ilaçlar arasında vitaminler altıncı sıraya yerleşmiş durumda. Eczaneleri bırakın, marketlerde bile rahatlıkla satılıyor. Konuyu uzmanlarla konuştuğumuzda hemfikir olunan bir konu var: Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde sebze ve meyvelerin içerisinde sağlığımıza yararlı ve koruyucu yüzlerce doğal madde bulunuyor. Doğru olanı da vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve diğer maddeleri doğal yollardan almak. Ancak şu an öyle bir besin destek ürünleri sektörü oluştu ki; sanki bu haplardan birini ya da birkaçını kullanmazsak hasta olacağız, zayıf düşeceğiz. Oysa uzmanlara göre vücudumuz sandığımızdan çok daha tutumlu. Patoloji ve fitoterapi uzmanı Elif Güveloğlu, normal bir insanda vitamin-mineral eksikliği bulunmadığını söylüyor. Tıp tarihine baktığımızda besin eksikliğinin hep savaş ve kıtlık gibi olağanüstü durumlarda ortaya çıktığı görülüyor. Anadolu Sağlık Merkezi diyetisyenlerinden Çağatay Demir’e göre ise besin destek haplarının yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu konusu net değil. Çünkü bir sebze ve meyvenin yapısında sekiz binden fazla öge var. Ve bu maddelerin ancak 150-200 tanesi biliniyor. Demir “Acaba bu sekiz bin öge bir sinerjiyle mi hastalıkları koruyor yoksa başka bir durum mu var?” diyerek konunun net olmadığından yakınıyor. Diyetisyen Aylin Yılmaz ise konuya biraz farklı açıdan bakıyor. Zaman yetersizliği ve yoğun iş temposu içinde bulunanlar ciddi beslenme sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Yılmaz’a göre besin destek ürünleri, özellikle mevsimsel geçişlerde, uzman kontrolünde ve alternatif olarak yani meyve ve sebzelerle beraber kullanılırsa efektif olabilir.

Herkesin birleştiği tek nokta, besin destekleri ancak ihtiyaç halinde alınmalı. İhtiyaçtan fazla alınırsa yan etkiler de oluşturabilir. Özellikle A, D, E ve K vitaminleri vücuttan hemen atılmadığı için yağda birikir ve başka sorunlar ortaya çıkarır. Bu tarz vitaminler karaciğer ve akciğerde problemler oluşturabilir, hamile bayanların sakat doğum yapmasına bile sebep olabilir.

Uzun lafın kısası likopeni domatesten, salçadan, kuversetini, pektini elmadan, rezveratrolü üzümden almalı. Bütün sebze ve meyveleri hiçbir ayrım yapmadan yemeli. Hatta rengini değişik türevlerden tüketirseniz vücudun ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri almış olursunuz. Zira yiyeceklerin rengi değiştikçe yapısındaki vitamin ve mineraller de değişir. Yine de yeteri kadar beslenmediğinizi düşünüyorsanız soluğu eczanelerde veya vitamin dükkânlarında almamalısınız.

Vitaminlerin doğalının faydalı, hazır satılanlarının ise azının karar, çoğunun zarar olabileceğini unutmayın.