Atardamar Tıkanıklığı

Atardamarlarımız, hayat damarlarımızdır. Bütün vücuda temiz kanı taşıyan ve dokuları besleyen kilometrelerce uzunlukta bir ağ yapısıdır.

Atardamarlar  bütün gövde bölgelerine ve bütün organlara  giderek dallanıp incelerek yayılan – aynı bir  ağacın dallanması gibi bir yapıdadır.

Her organın damarlarında bir daralma veya tıkanma olduğunda, o bölgenin ihtiyaçları ile uyumlu bulgular olur.

Bacak damarı tıkandığında; ayakta yaralar veya  yürümekle baldır, uyluk  veya kalçaya yayılan ve  tipik olarak  dinlenmekle  geçen ağrı ve kramplar olur. Bu damar tıkanmaları aniden  bir pıhtı atması sonucu oluşursa, bacakta soğukluk, solukluk, morarma,  ağrı, uyuşma ve hissetmeme olur. Bu acil bir  durumdur ve  bacağın kaybına neden olabilir.


Beyin damarları kritik daralır vaya tıkanırsa, geçici veya uzun süre  kalıcı  felç gelişir. Bu  felç durumu bir kolda, bir bacakta veya hem kol, hem bacakta olabileceği gibi, geçici konuşma  bozukluğu  veya  geçici görememe  gibi  bulgularla da ortaya  çıkabilir. Bu  tür  şahdamarı tıkanıklıkları  hem kolları, hem de  bacakları çalışamaz hale getirebilir ve hatta bu kalıcı olabilir.
Dünyada en  sık  ölüm  sebebi  Kalp krizidir  ve  bunun ardından 2.  sırada  inme (Felç) gelir.

Karında, mide ve bağırsakları besleyen atardamarlarda daralma veya  tıkanma olduğunda,  karın  ağrısı ile  beraber  özellikle  yemek yemekle  mide  bölgesi  ağrısı gelişir. Bu yüzden bu hastalarımız, yemek yemek istemez ve  aşırı  zayıflar.

Bize ulaşın

24 SAAT

ACİL DURUM

Yardım

Günün hangi saati olursa olsun yaşanacak herhangi bir acil durumda bizlere ulaşın. Sizlere gerek ambulans gerekse müdahale noktasında 7/24 hizmet verelim.

 

24/7 ACİL DURUM

+90 541 577 70 70

Sizden Gelen Mesajlar

HOCAM BU KONULARDA ÜSTÜNÜZE YOK SİZİ VE EKİBİNİZE CANİ GÖNÜLDEN KUTLAR BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM. ….

HAKUK ŞAHİN
Client Image

Değerli bir hoca. Tavsiye ederim. Başarılar hocam.

Ufuk Eker
Client Image

Hic konuşmaya gerek yok m.gogun saygin varsa ayaklarda damarlarda sorun yok allah razi olsun isi gücü rast gelsin iki bacak damarimi bursada o hastanenin imkansiz ortaminda amaliyat etti su an turp gibiyim

İsmail Eroglu
Client Image