Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Kapağı Nedir?

Kalbimizde kulakçıklarla karıncıklar arasında 2, karıncıklar (ventrikül) ile kalpten cıkan büyük damarlar arasında da 2 adet olmak üzere 4 tane kapak vardır. Bu kapaklar yapıları gereği kanın tek yönde akmasını sağlarlar. Sol karıncıkla aorta arasındaki “AORT” ve sol kulakcıkla sol karıncık arasındaki “MİTRAL” KAPAKLARI kalbin en önemli iki kapağıdır.

Kalp Kapak Hastalığı Nedir?

Değişik nedenlerle kalp kapaklarının kireçlenerek kapağı oluşturan elemanların birbirine yapışması kapak darlıklarını, dejenere olarak genişlemesi ise kapak yetmezliklerini meydana getirir. Darlıklarda kan yeterince rahat akamayacağı için, yetmezliklerde de geriye kaçacağı için çeşitli derecelerde çarpıntı, nefes darlığı, erken yorulma, akciğerde sıvı toplanması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Kalp Kapak Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Kapak hastalıklarının en önemli nedeni çocukluk veya gençlik çağında geçirilen akut eklem romatizmasıdır. Bu genellikle streptokok denen ve boğaz anjini yapan bir mikroorganizmaya vücudun gösterdiği direnç sonucu oluşur. Bazı durumlarda koroner damar hastalığı ile birlikte kalp kapakçıkları da beraber ya da koroner damar hastalığına bağlı olarak hastalanmış olabilirler.

Kapak Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp kapaklarında  artık  robotik  girişimsel tekniklerle  ameliyatsız  değişim yada tamir  başarı ile yapılabilmektedir.Bazen de kapak hastalıklarının tedavisi cerrahidir. Bozuk kapak tamir edilemez durumda ise çıkartılarak yerine suni kapak takılır. Gelişen teknoloji sayesinde kapak protezleri çok gelişmiştir. Ancak buna rağmen mekanik kapak takılan hastalar yaşam boyu bazı ilaçları kullanmak zorundadırlar.

KALP KAPAĞI TAKILMIŞSA

Günümüzde kalp kapakçıkları oldukça ileri teknoloji kullanılarak mükemmel hale gelmişlerse de, sonuç olarak vücut için yabancı birer maddedirler. Suni kalp kapağı takılan kişilerde dikkat edilmesi gereken iki konu mevcuttur.

1. Bunlardan ilki kapakların üzerine pıhtı meydana gelebilmesidir. Bu amaçla pıhtı oluşumunu önlemek için gerekli ilaçların (Coumadin) hiç aksatılmadan kullanılması zorunlu ve çok önemlidir. Belli  aralıklarla  kan  cıvıklığının da  ölçülmesi gerekir.

2. Dikkat edilmesi gereken ikinci konu ise bu kapakların nadir olmakla birlikte enfeksiyona yatkın olmaları ve “enfektif endokardit” denen çok ciddi enfeksiyonlara yol açabilmesidir.

Kalp kapağını enfeksiyonlardan korumak için antibiyotik kullanmaya ihtiyacınız olabilir. Normalde vücudun enfeksiyonlara karşı müdafaa mekanizmaları vardır. Fakat hastalıklı kapağı veya suni kalp kapağı olan hastalarda enfeksiyona karşı hassasiyet daha yüksektir. Bu konuda sorumluluk size de en az doktor kadar düşmektedir. Zira enfeksiyonlar kapağınızı ve hayatınızı tehdit edebilir. Bunun önlenmesi için de diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi, büyük ve küçük ameliyatlardan önce diş doktorunuza kalp hastalığınızla ilgili tüm dokümanları verip ikaz etme mecburiyetindesiniz. Doktorunuz sizden aldığı bilgilerin detayına göre antibiyotiğe başlayacak ya da Kalp Damar Cerrahisi – Kardiyoloji Uzmanı ile görüşecektir.

 

Bize ulaşın

24 SAAT

ACİL DURUM

Yardım

Günün hangi saati olursa olsun yaşanacak herhangi bir acil durumda bizlere ulaşın. Sizlere gerek ambulans gerekse müdahale noktasında 7/24 hizmet verelim.

 

24/7 ACİL DURUM

+90 541 577 70 70

Sizden Gelen Mesajlar

HOCAM BU KONULARDA ÜSTÜNÜZE YOK SİZİ VE EKİBİNİZE CANİ GÖNÜLDEN KUTLAR BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM. ….

HAKUK ŞAHİN

Değerli bir hoca. Tavsiye ederim. Başarılar hocam.

Ufuk Eker

Hic konuşmaya gerek yok m.gogun saygin varsa ayaklarda damarlarda sorun yok allah razi olsun isi gücü rast gelsin iki bacak damarimi bursada o hastanenin imkansiz ortaminda amaliyat etti su an turp gibiyim

İsmail Eroglu