Koroner Bypass Ameliyatları

Dünyada ve ülkemizde ölüm nedenlerinin başında kalp – damar hastalıkları gelmektedir. Ülkemizde ölümlerin % 55’ i koroner arter hastalıklarına bağlıdır.

“By-pass” aynı işi görecek diğer yol anlamına gelir. Bir Koroner Bypass operasyonu genelde uyluktan olmak üzere toplardamarlardan kısa bir parça almayı ve Koroner Arterlerdeki tıkanmayı ortadan kaldırarak, oraya fazla miktarda kan gelmesini sağlamak amacıyla bu parçayı kullanma operasyonunu kapsar. Operasyona dahil olan arter sayısı ortalama 4 veya 5 olmakla birlikte operasyon, bu artererin 8 veya 9 segmentini (bölümünü) de kapsayabilir. Uyluktaki bu toplardamarlarda, kendilerinden bir parça alındığı için zamanla tıpkı koroner arterlerdeki gibi tıkanmalar gelişebilir. Bunun için ayrıca tedavi veya başka bir operasyon gerekli olabilir Son yıllarda bu ameliyat için gerekli olan parça göğsün ön kısmında uzanan iç meme arterinden sağlanmaktadır. Bu arterler göğüs kafesi orta kemiğinin (sternum) her 2 tarafında bulunur. Bu arterleri kullanmanın en büyük avantajı daha sonra gelişebilecek olan aterosklerozu engellemektedir. Ancak bunlar bazen kullanılabilmekte, bazen de kullanılamamaktadır.

Bu ameliyat için hasta tam olarak uyuşturulur. Ameliyatın bir kısmı için hastanın dolaşımı Kalp-Akciğer makinesine bağlanır Meme arterlerinin alt ucu koroner arterle birleştirilir. Ameliyatın süresi yapılan iş miktarına bağlı olarak 2 veya daha fazla saat sürer.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Kalp vücuda kanı pompalayan bir kas dokusundan oluşmuştur. Koroner arterler (atardamarlar), kalp kasının kan ihtiyacını karşılayan, kalbin çalışması için gerekli oksijeni ve diğer maddeleri sağlayan damarlardır. Bu damarlarda kolesterol, yağ tortuları, çeşitli hücreler, kalsiyum vb. maddelerin birikmesi sonucu daralma veya tıkanma oluşmaktadır. Damardan geçen kan akımının azalması sonucu, efor sarfederken veya istirahat halindeyken göğüs ağrıları oluşur. Damarın tamamen tıkanması çoğunlukla kalp krizine neden olur.

Koroner Arter Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Sigara içmeyin, içiyorsanız hemen bırakın! Sigara kalp krizini ve ani ölüm riskini birkaç kat arttırmaktadır. Günde bir sigara içmek bile zararlıdır. Hedefiniz sigarayı tamamen bırakmak olmalı. Çevresinde sigara içilen insanların da (pasif içiciler ) kalp damar sağlığı risk altındadır.

Kilonuza dikkat edin! Aşırı kilo yaşam süresini kısaltır. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Şişmanlığın tanımı için beden kitle endeksi, bel-kalça oranı, bel çevresi ölçümü gibi birçok ölçüt kullanılmaktadır. Bu ölçümlerden koroner arter hastalığı riskiyle ilgili en iyi göstergenin bel çevresi ölçümü olduğu belirlenmiştir. Bel çevresi kadınlarda 80 cm.den, erkeklerde 94 cm.den fazla olmamalıdır.

Hareket edin! Kalp sağlığı riskini azaltmak için haftanın döt veya beş günü, 30 dakika süreyle, orta yoğunlukta egzersiz (yürüyüş, yüzme, bisiklet) yapmanız yeterlidir. Kalp krizi, anjiyoplasti/stent veya by-pass ameliyatı geçirmiş olanlar egzersize başlamadan önce mutlaka doktorlarına başvurmalıdırlar.

Kolesterol düzeyinizi ölçtürün! Yüksek kolesterol, yıllar içinde damar duvarında birikerek plaklar oluşturur ve damarda daralma, tıkanma gerçekleşir. 20 yaşın üzerindekiler kolesterol düzeylerini ölçtürmelidirler. Eğer kolesterolleri normal düzeyde ise 5 yılda bir ölçüm yaptırmak yeterlidir. Birinci derece akrabaları içinde, erken yaşta koroner arter hastalığı veya yüksek kolesterol bulunan çocuklarda da kolesterol düzeyi ölçülmelidir.

Diyetinize dikkat edin! Doymuş yağ oranı yüksek olan katı yağları ve hayvansal yağları kullanmayın. Yağlı etlerden, sakatattan, salam ve sosis gibi işlenmemiş etlerden uzak durun. Balık, tavuk, hindi etini tercih edin. Sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenin. Az yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünlerini tercih edin.

Tansiyonunuzu ölçtürtün! Yüksek tansiyon (hipertansiyon) en önemli sağlık sorunlarındandır. Ülkemizde yaklaşık 16 milyon kişinin hipertansiyonu olduğu tahmin edilmektedir. Bu kişilerin ancak % 40’ ı hipertansiyon hastası olduklarının farkındadır. Her yaş grubunda normal tansiyon değerleri 120/80 mmHg’ dır.

Kan şekerinizi kontrol ettirin! Şeker hastalığı (diyabet ) kalp-damar sağlığının önde gelen risk faktörlerindendir. Açlık kan şekerinin 126 mg/dl ve ya rastgele ölçülen şeker düzeyinin 200 mg/dl ve üzerinde bulunması diyabet tanısının konmasını gerektirir.

 

Bize ulaşın

24 SAAT

ACİL DURUM

Yardım

Günün hangi saati olursa olsun yaşanacak herhangi bir acil durumda bizlere ulaşın. Sizlere gerek ambulans gerekse müdahale noktasında 7/24 hizmet verelim.

 

24/7 ACİL DURUM

+90 541 577 70 70

Sizden Gelen Mesajlar

HOCAM BU KONULARDA ÜSTÜNÜZE YOK SİZİ VE EKİBİNİZE CANİ GÖNÜLDEN KUTLAR BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM. ….

HAKUK ŞAHİN
Client Image

Değerli bir hoca. Tavsiye ederim. Başarılar hocam.

Ufuk Eker
Client Image

Hic konuşmaya gerek yok m.gogun saygin varsa ayaklarda damarlarda sorun yok allah razi olsun isi gücü rast gelsin iki bacak damarimi bursada o hastanenin imkansiz ortaminda amaliyat etti su an turp gibiyim

İsmail Eroglu
Client Image