preloader

Varis İstemiyorum !!!

 Varis İstemiyorum !!!

Varis hastalığından korunmak mümkün… Bu önerilerimizi , özellikle çok ayakta zaman geçiriyorsanız da uygulayabilirsiniz. Diğer taraftan daha önce varis nedeni ile operasyon geçiren hastalarımız da bu önerileri sıkı bir şekilde takip etmeli. Unutmamalıyız ki, varis  çoğu zaman ameliyat bile olsanız tamamen geçen bir hastalık değildir.

Varis hastalığı sistemik bir problemdir. Bacaklarımızda 15-16 tane ana toplardamar, bacak merkezinde ana merkezi damarlar, bunları biribirine bağlayan “perforan” denilen toplardamarlar ve tüm bu damar dolaşım sistemin biribirine bağlayan yüzlerce balık ağı gibi bir sistemden oluşur. Bacakta belli bir noktada hafif evre, diğer bir noktada ise ileri evre kirli kan geri kaçağı olabilir. Bu nedenle düzenli olarak koruyucu tıp uygulamaları ile varislerle uzun döemli mücadele yapılmalıdır.

Öncelikle “varis çorabı ” tanımlı tbbi ürünü düzenli olarak kullanmak çok önemli. Nasıl bir ayakkabı alırken deneyerek alıyoruz. Varis çorabı alırken de bacakta; ayak bilek seviyesi, diz seviyesi, uyluk seviyesindeki bacak çap ölçümlerine göre varis çorabımızı almalıyız. Mutlaka aldığımız varis çorabını denemeliyiz. Tabii ki normal çoraplara oranla biraz daha zor giyilen bi çorap olacaktir fakat burada önemli olan, varis çorabının özellikle diz ve dizaltı seviyede boğum boğum olarak sıkar bir halde olmaması ve elle tutulup kolayca ciltten kaldırılamamsı esastır. Zaten bu varis çorapları 2-3 giyimden sonra, alışılmakta ve daha rahat giyilmektedir. Varis çorabınızı alırken özellikle ayağa takılan çorap giydirme aparatı olan ürünleri tercih ederseniz, çorabı giymek çok kolaylaşır.

Bunun dışında gün ortasında veya gün sonunda bacakları hafif yukarı kaldıarak 10-15 dk dahi dinlendirmek çok etkilidir.

Akşamları da ” bacak elevasyonu ” denilen bacakları 1-2 minderle hafif yukarı kaldırarak kitap okuma veya TV seyretme esnasında dinlendirme özellikle tavsiye edilir.

Bunun yanında;

* Sigara içmeyiniz.

* Uzun süre ayakta hareketsiz durmayınız.

* Öğlen ve akşamları 10-15 Dk. bacaklarınızı yukarı kaldırıp dinlendiriniz.

* Yatak ayak ucunu 15-20 cm. yükseltiniz.

* Akşamları bacaklarınızı 10 dk. soğuk su ile yıkayınız.

* Hafif sıkı varis çorabınızı giymeyi alışkanlık edininiz.

* Damar güçlendirici ilaçlarınızı doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanınız.

* Yüksek topuklu ayakkabı giymeyiniz.

* Düzenli egzersiz yapınız. (Yürüyüş)

* Bacaklarınızı sıcak su, kaplıca vb. etkenlerden uzak tutunuz.

* Düzenli olarak doktara gidin ve talimatlarını uygulayın.

* Dar giysiler giymekten kaçının.

* Yüksek lif oranlı gıdalar tüketin.

* Kilo kontrolü sağlayıp zayıf olunuz.

Bacak Ağrısı, Bacakta Ağırlık Hissi ya da Şişkinlik Hissi Gibi İlk Şikayetler Meydana Geldiğinde, Hastalığın Kısıtlayıcı Komplikasyonlara Doğru İlerlemesini Önlemek İçin Doktorunuza Başvurun.